Sedachem vet Interchemie Werken De Adelaar Eesti AS 20 mg/ml
Injektionsvätska, lösning · Interchemie Werken De Adelaar Eesti AS
Vad är Sedachem vet?
Sedachem vet 20 mg/ml är ett receptbelagt läkemedel i Sverige som innehåller den aktiva substansen xylazinhydroklorid, i form av injektionsvätska, lösning. Tillverkas av Interchemie Werken De Adelaar Eesti AS. På denna sida hittar du information om dosering, biverkningar, bipacksedel och pris — hämtat från Läkemedelsverkets och TLV:s öppna data.
Biverkningar av Sedachem vet
Som alla läkemedel kan Sedachem vet (xylazinhydroklorid) ge biverkningar, men alla användare får dem inte. Vanliga biverkningar är oftast milda och övergående. Vanligt rapporterade kategorier för läkemedel i denna grupp inkluderar besvär från mag-tarmkanalen (illamående, magont, diarré), trötthet eller yrsel, samt hudreaktioner. Kontakta läkare eller ring 1177 om du får kraftiga, långvariga eller oväntade symptom. Vid akut allergisk reaktion (svullnad i ansikte/hals, andnöd): ring 112.
Fullständig lista över kända biverkningar för Sedachem vet, inklusive mycket sällsynta reaktioner, finns i den officiella bipacksedeln från Läkemedelsverket.
Dosering av Sedachem vet
Dosering av Sedachem vet 20 mg/ml beror på indikation, ålder, vikt och individuell respons. Följ alltid läkarens ordination och anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln. Detta läkemedel är receptbelagt — dosen bestäms av förskrivande läkare och kan behöva justeras vid nedsatt njur- eller leverfunktion.
Missad dos: ta den så snart du kommer ihåg, om det inte snart är dags för nästa dos. Ta aldrig dubbel dos för att kompensera. Överdos: vid misstanke, ring Giftinformationscentralen på 010-456 6700 eller 112 vid livshotande symptom.
Graviditet, amning & bilkörning
Om du är gravid, planerar att bli gravid eller ammar — rådgör alltid med läkare eller farmaceut innan du använder Sedachem vet. Vissa läkemedel passerar över till modersmjölken eller kan påverka fostret.
Bilkörning och alkohol: vissa läkemedel kan påverka reaktionsförmågan. Se bipacksedeln för specifika varningar för Sedachem vet innan du kör bil, hanterar maskiner eller dricker alkohol.
Förvaring och hållbarhet
Förvara Sedachem vet utom syn- och räckhåll för barn. Se förpackningen och bipacksedeln för specifika förvaringsanvisningar (temperatur, ljus, fukt) och utgångsdatum. Lämna in oanvända eller för gamla läkemedel på apotek — släng dem aldrig i avloppet eller i hushållssoporna.
ATC-kod
QN05CM92
Form
Injektionsvätska, lösning
Tillverkare
Interchemie Werken De Adelaar Eesti AS
Godkännandestatus
Godkänd
Godkännandedatum
2021-02-23
Aktiva substanser
Liknande läkemedel
Cepedex
0,1 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · CP-Pharma Handelsgesellschaft mbH
Cepedex
0,5 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · CP-Pharma Handelsgesellschaft mbH
Cepesedan vet.
10 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · CP-Pharma Handelsgesellschaft mbH
Cepetor vet.
1 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · CP-Pharma Handelsgesellschaft mbH
Detonervin
10 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · Le Vet B.V.
Dexdomitor
0,5 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · Orion Corporation
DEXDOMITOR
0,1 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · Orion Corporation
Dexdormostart Vet
0,5 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · Alfasan Nederland BV
Vanliga frågor om Sedachem vet
+Vad är Sedachem vet?
Sedachem vet 20 mg/ml är ett läkemedel som innehåller den aktiva substansen xylazinhydroklorid, i form av injektionsvätska, lösning. Det tillverkas av Interchemie Werken De Adelaar Eesti AS. Läs alltid bipacksedeln före användning.
+Hur ska Sedachem vet doseras?
Dosering av Sedachem vet 20 mg/ml beror på indikation, ålder och vikt. Följ läkarens ordination eller anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln.
+Vilka är de vanligaste biverkningarna av Sedachem vet?
Vanliga och allvarliga biverkningar för xylazinhydroklorid finns beskrivna i bipacksedeln från Läkemedelsverket. Kontakta läkare eller 1177 om du får oväntade symptom.
+Är Sedachem vet receptbelagt?
Ja, Sedachem vet är receptbelagt i Sverige och kräver recept från läkare.
+Var kan man köpa Sedachem vet?
Sedachem vet säljs på svenska apotek som Apoteket, Apotek Hjärtat, Kronans Apotek och Apotea. Recept från läkare krävs.
+Finns det generika eller alternativ till Sedachem vet?
Andra läkemedel med samma aktiva substans (xylazinhydroklorid) kan finnas. Sök på "xylazinhydroklorid" på Medicinguiden eller fråga apotekspersonalen om utbytbara alternativ.