Nystatin Evolan 100 000 IE/ml
Oral suspension · Evolan Pharma AB
Terapiområde: Matsmältningsorgan och ämnesomsättning (A)
Vad är Nystatin Evolan?
Nystatin Evolan 100 000 IE/ml är ett receptbelagt läkemedel i Sverige som innehåller den aktiva substansen nystatin, i form av oral suspension. Det tillhör terapigruppen Matsmältningsorgan och ämnesomsättning (ATC-kod A07AA02). Tillverkas av Evolan Pharma AB. På denna sida hittar du information om dosering, biverkningar, bipacksedel och pris — hämtat från Läkemedelsverkets och TLV:s öppna data.
Biverkningar av Nystatin Evolan
Som alla läkemedel kan Nystatin Evolan (nystatin) ge biverkningar, men alla användare får dem inte. Vanliga biverkningar är oftast milda och övergående. Vanligt rapporterade kategorier för läkemedel i denna grupp inkluderar besvär från mag-tarmkanalen (illamående, magont, diarré), trötthet eller yrsel, samt hudreaktioner. Kontakta läkare eller ring 1177 om du får kraftiga, långvariga eller oväntade symptom. Vid akut allergisk reaktion (svullnad i ansikte/hals, andnöd): ring 112.
Fullständig lista över kända biverkningar för Nystatin Evolan, inklusive mycket sällsynta reaktioner, finns i den officiella bipacksedeln från Läkemedelsverket.
Dosering av Nystatin Evolan
Dosering av Nystatin Evolan 100 000 IE/ml beror på indikation, ålder, vikt och individuell respons. Följ alltid läkarens ordination och anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln. Detta läkemedel är receptbelagt — dosen bestäms av förskrivande läkare och kan behöva justeras vid nedsatt njur- eller leverfunktion.
Missad dos: ta den så snart du kommer ihåg, om det inte snart är dags för nästa dos. Ta aldrig dubbel dos för att kompensera. Överdos: vid misstanke, ring Giftinformationscentralen på 010-456 6700 eller 112 vid livshotande symptom.
Graviditet, amning & bilkörning
Om du är gravid, planerar att bli gravid eller ammar — rådgör alltid med läkare eller farmaceut innan du använder Nystatin Evolan. Vissa läkemedel passerar över till modersmjölken eller kan påverka fostret.
Bilkörning och alkohol: vissa läkemedel kan påverka reaktionsförmågan. Se bipacksedeln för specifika varningar för Nystatin Evolan innan du kör bil, hanterar maskiner eller dricker alkohol.
Förvaring och hållbarhet
Förvara Nystatin Evolan utom syn- och räckhåll för barn. Se förpackningen och bipacksedeln för specifika förvaringsanvisningar (temperatur, ljus, fukt) och utgångsdatum. Lämna in oanvända eller för gamla läkemedel på apotek — släng dem aldrig i avloppet eller i hushållssoporna.
ATC-kod
A07AA02
Form
Oral suspension
Tillverkare
Evolan Pharma AB
Godkännandestatus
Godkänd
Godkännandedatum
2025-01-27
Aktiva substanser
Liknande läkemedel
Andra läkemedel i samma terapiområde (Matsmältningsorgan och ämnesomsättning).
DIFICLIR
40 mg/ml · Granulat till oral suspension · Tillotts Pharma GmbH
DIFICLIR
200 mg · Filmdragerad tablett · Tillotts Pharma GmbH
Mycostatin
100000 IU/ml · Oral suspension · Medartuum AB
Mycostatin
100000 IU/ml · Oral suspension · Orifarm AB
Mycostatin
100000 IU/ml · Oral suspension · Bristol-Myers Squibb AB
Mycostatin
100000 IU/ml · Oral suspension · Orifarm AB
Nystafox
100000 IE/ml · Oral suspension · Orifarm AB
Nystatin Abacus Medicine
100000 IE/ml · Oral suspension · Abacus Medicine A/S
Vanliga frågor om Nystatin Evolan
+Vad är Nystatin Evolan?
Nystatin Evolan 100 000 IE/ml är ett läkemedel som innehåller den aktiva substansen nystatin, i form av oral suspension. Det tillverkas av Evolan Pharma AB. Läs alltid bipacksedeln före användning.
+Hur ska Nystatin Evolan doseras?
Dosering av Nystatin Evolan 100 000 IE/ml beror på indikation, ålder och vikt. Följ läkarens ordination eller anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln.
+Vilka är de vanligaste biverkningarna av Nystatin Evolan?
Vanliga och allvarliga biverkningar för nystatin finns beskrivna i bipacksedeln från Läkemedelsverket. Kontakta läkare eller 1177 om du får oväntade symptom.
+Är Nystatin Evolan receptbelagt?
Ja, Nystatin Evolan är receptbelagt i Sverige och kräver recept från läkare.
+Var kan man köpa Nystatin Evolan?
Nystatin Evolan säljs på svenska apotek som Apoteket, Apotek Hjärtat, Kronans Apotek och Apotea. Recept från läkare krävs.
+Finns det generika eller alternativ till Nystatin Evolan?
Andra läkemedel med samma aktiva substans (nystatin) kan finnas. Sök på "nystatin" på Medicinguiden eller fråga apotekspersonalen om utbytbara alternativ.