Enhertu Daiichi Sankyo Europe GmbH 100 mg
Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning · Daiichi Sankyo Europe GmbH
Terapiområde: Tumörer och rubbningar i immunsystemet (L)
Vad är Enhertu?
Enhertu 100 mg är ett receptbelagt läkemedel i Sverige som innehåller den aktiva substansen trastuzumab-deruxtekan, i form av pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning. Det tillhör terapigruppen Tumörer och rubbningar i immunsystemet (ATC-kod L01FD04). Tillverkas av Daiichi Sankyo Europe GmbH. På denna sida hittar du information om dosering, biverkningar, bipacksedel och pris — hämtat från Läkemedelsverkets och TLV:s öppna data.
Biverkningar av Enhertu
Som alla läkemedel kan Enhertu (trastuzumab-deruxtekan) ge biverkningar, men alla användare får dem inte. Vanliga biverkningar är oftast milda och övergående. Vanligt rapporterade kategorier för läkemedel i denna grupp inkluderar besvär från mag-tarmkanalen (illamående, magont, diarré), trötthet eller yrsel, samt hudreaktioner. Kontakta läkare eller ring 1177 om du får kraftiga, långvariga eller oväntade symptom. Vid akut allergisk reaktion (svullnad i ansikte/hals, andnöd): ring 112.
Fullständig lista över kända biverkningar för Enhertu, inklusive mycket sällsynta reaktioner, finns i den officiella bipacksedeln från Läkemedelsverket.
Dosering av Enhertu
Dosering av Enhertu 100 mg beror på indikation, ålder, vikt och individuell respons. Följ alltid läkarens ordination och anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln. Detta läkemedel är receptbelagt — dosen bestäms av förskrivande läkare och kan behöva justeras vid nedsatt njur- eller leverfunktion.
Missad dos: ta den så snart du kommer ihåg, om det inte snart är dags för nästa dos. Ta aldrig dubbel dos för att kompensera. Överdos: vid misstanke, ring Giftinformationscentralen på 010-456 6700 eller 112 vid livshotande symptom.
Graviditet, amning & bilkörning
Om du är gravid, planerar att bli gravid eller ammar — rådgör alltid med läkare eller farmaceut innan du använder Enhertu. Vissa läkemedel passerar över till modersmjölken eller kan påverka fostret.
Bilkörning och alkohol: vissa läkemedel kan påverka reaktionsförmågan. Se bipacksedeln för specifika varningar för Enhertu innan du kör bil, hanterar maskiner eller dricker alkohol.
Förvaring och hållbarhet
Förvara Enhertu utom syn- och räckhåll för barn. Se förpackningen och bipacksedeln för specifika förvaringsanvisningar (temperatur, ljus, fukt) och utgångsdatum. Lämna in oanvända eller för gamla läkemedel på apotek — släng dem aldrig i avloppet eller i hushållssoporna.
ATC-kod
L01FD04
Form
Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning
Tillverkare
Daiichi Sankyo Europe GmbH
Godkännandestatus
Godkänd
Godkännandedatum
2021-01-18
Aktiva substanser
Liknande läkemedel
Andra läkemedel i samma terapiområde (Tumörer och rubbningar i immunsystemet).
Dazublys
150 mg · Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning · Curateq Biologics s.r.o.
Herceptin
600 mg/5 ml · Injektionsvätska, lösning i administreringssats · Roche Registration Ltd
Herceptin
600 mg/5 ml · Injektionsvätska, lösning · Roche Registration GmbH
Herceptin
150 mg · Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning · Roche Registration GmbH
Herwenda
150 mg · Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning · Sandoz GmbH
Herzuma
150 mg · Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning · Celltrion Healthcare Hungary Kft
Herzuma
420 mg · Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning · Celltrion Healthcare Hungary Kft
Kadcyla
160 mg · Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning · Roche Registration GmbH
Vanliga frågor om Enhertu
+Vad är Enhertu?
Enhertu 100 mg är ett läkemedel som innehåller den aktiva substansen trastuzumab-deruxtekan, i form av pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning. Det tillverkas av Daiichi Sankyo Europe GmbH. Läs alltid bipacksedeln före användning.
+Hur ska Enhertu doseras?
Dosering av Enhertu 100 mg beror på indikation, ålder och vikt. Följ läkarens ordination eller anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln.
+Vilka är de vanligaste biverkningarna av Enhertu?
Vanliga och allvarliga biverkningar för trastuzumab-deruxtekan finns beskrivna i bipacksedeln från Läkemedelsverket. Kontakta läkare eller 1177 om du får oväntade symptom.
+Är Enhertu receptbelagt?
Ja, Enhertu är receptbelagt i Sverige och kräver recept från läkare.
+Var kan man köpa Enhertu?
Enhertu säljs på svenska apotek som Apoteket, Apotek Hjärtat, Kronans Apotek och Apotea. Recept från läkare krävs.
+Finns det generika eller alternativ till Enhertu?
Andra läkemedel med samma aktiva substans (trastuzumab-deruxtekan) kan finnas. Sök på "trastuzumab-deruxtekan" på Medicinguiden eller fråga apotekspersonalen om utbytbara alternativ.