Dalacin Cross Pharma AB 150 mg
Kapsel, hård · Cross Pharma AB
Terapiområde: Infektionssjukdomar (J)
Vad är Dalacin?
Dalacin 150 mg är ett receptbelagt läkemedel i Sverige, i form av kapsel, hård. Det tillhör terapigruppen Infektionssjukdomar (ATC-kod J01FF01). Tillverkas av Cross Pharma AB. På denna sida hittar du information om dosering, biverkningar, bipacksedel och pris — hämtat från Läkemedelsverkets och TLV:s öppna data.
Biverkningar av Dalacin
Som alla läkemedel kan Dalacin ge biverkningar, men alla användare får dem inte. Vanliga biverkningar är oftast milda och övergående. Vanligt rapporterade kategorier för läkemedel i denna grupp inkluderar besvär från mag-tarmkanalen (illamående, magont, diarré), trötthet eller yrsel, samt hudreaktioner. Kontakta läkare eller ring 1177 om du får kraftiga, långvariga eller oväntade symptom. Vid akut allergisk reaktion (svullnad i ansikte/hals, andnöd): ring 112.
Fullständig lista över kända biverkningar för Dalacin, inklusive mycket sällsynta reaktioner, finns i den officiella bipacksedeln från Läkemedelsverket.
Dosering av Dalacin
Dosering av Dalacin 150 mg beror på indikation, ålder, vikt och individuell respons. Följ alltid läkarens ordination och anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln. Detta läkemedel är receptbelagt — dosen bestäms av förskrivande läkare och kan behöva justeras vid nedsatt njur- eller leverfunktion.
Missad dos: ta den så snart du kommer ihåg, om det inte snart är dags för nästa dos. Ta aldrig dubbel dos för att kompensera. Överdos: vid misstanke, ring Giftinformationscentralen på 010-456 6700 eller 112 vid livshotande symptom.
Graviditet, amning & bilkörning
Om du är gravid, planerar att bli gravid eller ammar — rådgör alltid med läkare eller farmaceut innan du använder Dalacin. Vissa läkemedel passerar över till modersmjölken eller kan påverka fostret.
Bilkörning och alkohol: vissa läkemedel kan påverka reaktionsförmågan. Se bipacksedeln för specifika varningar för Dalacin innan du kör bil, hanterar maskiner eller dricker alkohol.
Förvaring och hållbarhet
Förvara Dalacin utom syn- och räckhåll för barn. Se förpackningen och bipacksedeln för specifika förvaringsanvisningar (temperatur, ljus, fukt) och utgångsdatum. Lämna in oanvända eller för gamla läkemedel på apotek — släng dem aldrig i avloppet eller i hushållssoporna.
ATC-kod
J01FF01
Form
Kapsel, hård
Tillverkare
Cross Pharma AB
Godkännandestatus
Avregistrerad
Godkännandedatum
2009-06-17
Aktiva substanser
Ingen substansinformation tillgänglig.
Liknande läkemedel
Andra läkemedel i samma terapiområde (Infektionssjukdomar).
Clindamycin Abcur
150 mg/ml · Injektions-/infusionsvätska, lösning · Abcur AB
Clindamycin Actavis
150 mg · Kapsel, hård · Actavis Group PTC ehf.
Clindamycin Actavis
300 mg · Kapsel, hård · Actavis Group PTC ehf.
Clindamycin Alternova
300 mg · Kapsel, hård · Alternova A/S
Clindamycin Alternova
150 mg · Kapsel, hård · Alternova A/S
Clindamycin Bijon
300 mg · Kapsel, hård · UAB BIJON medica
Clindamycin Bijon
150 mg · Kapsel, hård · UAB BIJON medica
Clindamycin EQL Pharma
150 mg · Kapsel, hård · EQL Pharma AB
Vanliga frågor om Dalacin
+Hur ska Dalacin doseras?
Dosering av Dalacin 150 mg beror på indikation, ålder och vikt. Följ läkarens ordination eller anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln.
+Är Dalacin receptbelagt?
Ja, Dalacin är receptbelagt i Sverige och kräver recept från läkare.
+Var kan man köpa Dalacin?
Dalacin säljs på svenska apotek som Apoteket, Apotek Hjärtat, Kronans Apotek och Apotea. Recept från läkare krävs.