Cisatracurium Mylan 10 mg/ml
Injektions-/infusionsvätska, lösning · Mylan Hospital AS
Terapiområde: Rörelseapparaten (M)
Vad är Cisatracurium Mylan?
Cisatracurium Mylan 10 mg/ml är ett receptbelagt läkemedel i Sverige, i form av injektions-/infusionsvätska, lösning. Det tillhör terapigruppen Rörelseapparaten (ATC-kod M03AC11). Tillverkas av Mylan Hospital AS. På denna sida hittar du information om dosering, biverkningar, bipacksedel och pris — hämtat från Läkemedelsverkets och TLV:s öppna data.
Biverkningar av Cisatracurium Mylan
Som alla läkemedel kan Cisatracurium Mylan ge biverkningar, men alla användare får dem inte. Vanliga biverkningar är oftast milda och övergående. Vanligt rapporterade kategorier för läkemedel i denna grupp inkluderar besvär från mag-tarmkanalen (illamående, magont, diarré), trötthet eller yrsel, samt hudreaktioner. Kontakta läkare eller ring 1177 om du får kraftiga, långvariga eller oväntade symptom. Vid akut allergisk reaktion (svullnad i ansikte/hals, andnöd): ring 112.
Fullständig lista över kända biverkningar för Cisatracurium Mylan, inklusive mycket sällsynta reaktioner, finns i den officiella bipacksedeln från Läkemedelsverket.
Dosering av Cisatracurium Mylan
Dosering av Cisatracurium Mylan 10 mg/ml beror på indikation, ålder, vikt och individuell respons. Följ alltid läkarens ordination och anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln. Detta läkemedel är receptbelagt — dosen bestäms av förskrivande läkare och kan behöva justeras vid nedsatt njur- eller leverfunktion.
Missad dos: ta den så snart du kommer ihåg, om det inte snart är dags för nästa dos. Ta aldrig dubbel dos för att kompensera. Överdos: vid misstanke, ring Giftinformationscentralen på 010-456 6700 eller 112 vid livshotande symptom.
Graviditet, amning & bilkörning
Om du är gravid, planerar att bli gravid eller ammar — rådgör alltid med läkare eller farmaceut innan du använder Cisatracurium Mylan. Vissa läkemedel passerar över till modersmjölken eller kan påverka fostret.
Bilkörning och alkohol: vissa läkemedel kan påverka reaktionsförmågan. Se bipacksedeln för specifika varningar för Cisatracurium Mylan innan du kör bil, hanterar maskiner eller dricker alkohol.
Förvaring och hållbarhet
Förvara Cisatracurium Mylan utom syn- och räckhåll för barn. Se förpackningen och bipacksedeln för specifika förvaringsanvisningar (temperatur, ljus, fukt) och utgångsdatum. Lämna in oanvända eller för gamla läkemedel på apotek — släng dem aldrig i avloppet eller i hushållssoporna.
ATC-kod
M03AC11
Form
Injektions-/infusionsvätska, lösning
Tillverkare
Mylan Hospital AS
Godkännandestatus
Avregistrerad
Godkännandedatum
2013-11-28
Aktiva substanser
Ingen substansinformation tillgänglig.
Liknande läkemedel
Andra läkemedel i samma terapiområde (Rörelseapparaten).
Atracurium Kalceks
10 mg/ml · Injektions-/infusionsvätska, lösning · AS KALCEKS
Atracurium-hameln
10 mg/ml · Injektions-/infusionsvätska, lösning · Hameln Pharma gmbh
Cisatracurium Mylan
5 mg/ml · Injektions-/infusionsvätska, lösning · Mylan Hospital AS
Cisatracurium Mylan
2 mg/ml · Injektions-/infusionsvätska, lösning · Mylan Hospital AS
Cisatracurium Noridem
2 mg/ml · Injektions-/infusionsvätska, lösning · Noridem Enterprises Ltd
Esmeron
10 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · Merck Sharp & Dohme BV
Esmeron
10 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · Orifarm AB
Esmeron
10 mg/ml · Injektionsvätska, lösning · Orifarm AB
Vanliga frågor om Cisatracurium Mylan
+Hur ska Cisatracurium Mylan doseras?
Dosering av Cisatracurium Mylan 10 mg/ml beror på indikation, ålder och vikt. Följ läkarens ordination eller anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln.
+Är Cisatracurium Mylan receptbelagt?
Ja, Cisatracurium Mylan är receptbelagt i Sverige och kräver recept från läkare.
+Var kan man köpa Cisatracurium Mylan?
Cisatracurium Mylan säljs på svenska apotek som Apoteket, Apotek Hjärtat, Kronans Apotek och Apotea. Recept från läkare krävs.