Cetirizine Teva 10 mg
Filmdragerad tablett · Teva Sweden AB
Terapiområde: Piperazinderivat (cetirizin m.fl.) (R06AE)
Vad är Cetirizine Teva?
Cetirizine Teva 10 mg är ett godkänt läkemedel i Sverige som innehåller den aktiva substansen cetirizindihydroklorid, i form av filmdragerad tablett. Det tillhör terapigruppen Piperazinderivat (cetirizin m.fl.) (ATC-kod R06AE07). Tillverkas av Teva Sweden AB. På denna sida hittar du information om dosering, biverkningar, bipacksedel och pris — hämtat från Läkemedelsverkets och TLV:s öppna data.
Biverkningar av Cetirizine Teva
Som alla läkemedel kan Cetirizine Teva (cetirizindihydroklorid) ge biverkningar, men alla användare får dem inte. Vanliga biverkningar är oftast milda och övergående. Vanligt rapporterade kategorier för läkemedel i denna grupp inkluderar besvär från mag-tarmkanalen (illamående, magont, diarré), trötthet eller yrsel, samt hudreaktioner. Kontakta läkare eller ring 1177 om du får kraftiga, långvariga eller oväntade symptom. Vid akut allergisk reaktion (svullnad i ansikte/hals, andnöd): ring 112.
Fullständig lista över kända biverkningar för Cetirizine Teva, inklusive mycket sällsynta reaktioner, finns i den officiella bipacksedeln från Läkemedelsverket.
Dosering av Cetirizine Teva
Dosering av Cetirizine Teva 10 mg beror på indikation, ålder, vikt och individuell respons. Följ alltid läkarens ordination och anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln.
Missad dos: ta den så snart du kommer ihåg, om det inte snart är dags för nästa dos. Ta aldrig dubbel dos för att kompensera. Överdos: vid misstanke, ring Giftinformationscentralen på 010-456 6700 eller 112 vid livshotande symptom.
Graviditet, amning & bilkörning
Om du är gravid, planerar att bli gravid eller ammar — rådgör alltid med läkare eller farmaceut innan du använder Cetirizine Teva. Vissa läkemedel passerar över till modersmjölken eller kan påverka fostret.
Bilkörning och alkohol: vissa läkemedel kan påverka reaktionsförmågan. Se bipacksedeln för specifika varningar för Cetirizine Teva innan du kör bil, hanterar maskiner eller dricker alkohol.
Förvaring och hållbarhet
Förvara Cetirizine Teva utom syn- och räckhåll för barn. Se förpackningen och bipacksedeln för specifika förvaringsanvisningar (temperatur, ljus, fukt) och utgångsdatum. Lämna in oanvända eller för gamla läkemedel på apotek — släng dem aldrig i avloppet eller i hushållssoporna.
ATC-kod
R06AE07
Form
Filmdragerad tablett
Tillverkare
Teva Sweden AB
Godkännandestatus
Godkänd
Godkännandedatum
2013-10-31
Aktiva substanser
Liknande läkemedel
Andra läkemedel i samma terapiområde (Piperazinderivat (cetirizin m.fl.)).
Acura
10 mg · Komprimerad sugtablett · Oy Verman AB
Acura
10 mg · Filmdragerad tablett · Nordic Drugs AB
Alerid
10 mg · Filmdragerad tablett · UCB Nordic A/S
Alnok
10 mg · Brustablett · Sandoz A/S
Cetidura
10 mg · Filmdragerad tablett · Generics (UK) Ltd
Cetimax
10 mg · Filmdragerad tablett · Vitabalans Oy
Cetiristad
10 mg · Filmdragerad tablett · STADA Arzneimittel AG
Cetiristad
1 mg/ml · Oral lösning · STADA Arzneimittel AG
Vanliga frågor om Cetirizine Teva
+Vad är Cetirizine Teva?
Cetirizine Teva 10 mg är ett läkemedel som innehåller den aktiva substansen cetirizindihydroklorid, i form av filmdragerad tablett. Det tillverkas av Teva Sweden AB. Läs alltid bipacksedeln före användning.
+Hur ska Cetirizine Teva doseras?
Dosering av Cetirizine Teva 10 mg beror på indikation, ålder och vikt. Följ läkarens ordination eller anvisningarna på förpackningen och i bipacksedeln.
+Vilka är de vanligaste biverkningarna av Cetirizine Teva?
Vanliga och allvarliga biverkningar för cetirizindihydroklorid finns beskrivna i bipacksedeln från Läkemedelsverket. Kontakta läkare eller 1177 om du får oväntade symptom.
+Är Cetirizine Teva receptbelagt?
Se aktuell statusuppgift från Läkemedelsverket för Cetirizine Teva.
+Var kan man köpa Cetirizine Teva?
Cetirizine Teva säljs på svenska apotek som Apoteket, Apotek Hjärtat, Kronans Apotek och Apotea. Det säljs receptfritt.
+Finns det generika eller alternativ till Cetirizine Teva?
Andra läkemedel med samma aktiva substans (cetirizindihydroklorid) kan finnas. Sök på "cetirizindihydroklorid" på Medicinguiden eller fråga apotekspersonalen om utbytbara alternativ.